لینک بیلدینگ (لینک سازی)چیست؟ انواع بک لینک کدام اند؟

۰
(۰)

باز هم با یک آموزش دیگر در خدمت شما هستیم. این بار می خواهیم درباره لینک بیلدینگ صحبت کنیم. همان طور که مستحضر هستید لینک سازی در سئو بسیار اهمیت دارد و در این مقاله قصد داریم کمی با این مفهوم آشنا شویم و چند راهکار برای بدست آوردن لینک های باکیفیت برای وب سایت را با هم یاد بگیریم. با ادامه این مطلب لطفاً همراه ما باشید.

منظور از لینک بیلدینگ چیست؟

اگر یک تعریف بسیار ساده از لینک بیلدینگ داشته باشیم، باید بگوییم: اگر ما بتوانیم آدرس وب سایت خود را در یک سایت دیگر قرار دهیم، در حقیقت عمل لینک بیلدینگ را برای وب سایت خود انجام داده ایم و یا به اصطلاح برای وب سایت خود بک لینک گرفته ایم.

انواع لینک ها کدام اند؟

به طور کلی دو نوع لینک وجود دارد:

نوع اول: لینک های نو فالو (NoFollow): این ها لینک هایی هستند که بسیار کم ارزش هستند و برای گوگل خیلی اهمیت ندارند (البته این نوع لینک ها بی ارزش نیستند و فقط ارزش کم تری دارند).

لینک های دو فالو و نو فالو

نوع دوم: لینک های دو فالو (DoFollow): این ها لینک هایی هستند که بسیار با ارزش و برای گوگل حائز اهمیت هستند و اگر لینک بیلدینگ ما به صورت DoFollow  باشد بسیار می تواند به افزایش اعتبار سایت ما کمک کند.

چرا لینک بیلدینگ انقدر اهمیت دارد؟

لینک بیلدینگ برای گوگل بسیار اهمیت دارد چرا که زمانی که وب سایت های دیگر آدرس صفحات سایت ما را در وب سایت خود قرار می هند، در واقع یک مهر تأیید بر مطالب وب سایت ما می زنند که از نظر گوگل بسیار مهم است.

 

بک لینک های معتبر باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک بک لینک ایده آل به طور کلی بهتر است ویژگی های زیر را داشته باشد:

موضوع مرتبط: یعنی از صفحه ای لینک بگیریم که محتوای آن مرتبط با صفحه سایت ما باشد.

باکیفیت: یعنی بک لینک ما DoFollow باشد.

اعتبار بالا: Domain Authority  و Page Authority وب سایتی که از آن لینک می گیریم بالا باشد.

هم زبان: بهتر است از وب سایتی لینک بگیریم که زبان آن مشابه زبان وب سایت ما باشد.

لینکی که این چهار نکته را رعایت کرده باشد، لینک باکیفیت تلقی می شود. اما این به این معنی نیست که ما همه ی لینک هایی که برای وب سایت خود می سازیم، این چهار نکته را داشته باشند.

برخلاف بسیاری از سئوکاران اعتقاد من بر این است که، باید لینک های DoFollow  بسازیم و NoFollow  بسازیم، مرتبط و غیر مرتبط بسازیم، معتبر و غیر معتبر بسازیم، فارسی و انگلیسی بسازیم.

برای موفقیت در سئو فقط تولید محتوا کافی نیست، لینک سازی نیز حائز اهمیت است.

چون اگر همه ی بک لینک های ما باکیفیت باشد، باعث می شود که ربات گوگل به سایت ما شک کند و این شک ممکن است منجر به افت رتبه وب سایت ما در نتایج گوگل شود.

بهترین راه های لینک بیلدینگ رایگان کدام است؟

همانطور که اطلاع دارید راه های بسیار زیادی برای لینک بیلدینگ و دریافت بک لینک وجود داد که در این جا به چند مورد از روش های رایگان آن می پردازیم:

لینک سازی رایگان

کامنت گذاشتن در سایت ها

یکی از ساده ترین و بهترین راه ها برای دریافت بک لینک از وب سایت های معتبر، این است که به آن ها مراجعه کرده و در زیر مقالات شان دیدگاه خود را بیان کرده و آدرس صفحه سایت خود را در آن قرار دهیم.

البته لازم به ذکر است که برخی از وب سایت ها از این طریق به شما بک لینک نمی دهند، اما تعداد این وب سایت ها کم است زیرا اکثر وب سایت ها از اونجایی که به کامنت ها نیاز دارند (همان طور که می دانید تعداد کامنت ها بسیار بر روی سئو تأثیر مثبت دارد)، به عنوان عامل ترغیب کننده، به شما لینک می دهند.

چرا به این مقاله نگاهی نمی اندازید؟    الگوریتم پاندا چیست؟

و به این موضوع هم باید توجه کنیم که اکثر لینک هایی که از این طریق دریافت می کنیم به صورت نوفالو هستند، اما همین لینک ها هم می تواند تأثیر خوبی در سئو سایت ما داشته باشند.

ساخت وبلاگ

یکی دیگر از روش های لینک بیلدینگ ساخت وبلاگ مرتبط با موضوع وب سایت خود است. ما می توانیم یک یا چند وبلاگ بسازیم و در آن محتوای مرتبط با موضوع وب سایت خود تولید کنیم (تا اعتبار آن افزایش یابد) و بعد هم در آن مدام به وب سایت اصلی خود لینک دهیم.

ثبت نام در سایت های معتبر

روش دیگر ثبت نام در وب سایت های معتبر جهان است. در خیلی از وب سایت های معتبر جهان مثل سایت مایکروسافت، می توانید ثبت نام کنید.

و در اطلاعات پروفایل کاربری خود، آدرس وب سایت خود را قرار دهید.

لیست این وب سایت ها را به راحتی می توانید با یک جستجو ساده در گوگل پیدا کنید.

بهترین راه های لینک بیلدینگ پولی کدام است؟

اما در کنار روش های رایگان لینک بیلدینگ، روش های پولی هم وجود دارد که در اینجا قصد داریم به بررسی دو مورد از آن ها بپردازیم:

به طور کلی دو مورد لینک بیلدینگ غیر رایگان وجود دارد:

۱.لینک بیلدینگ پایدار

۲.لینک بیلدینگ ناپایدار

خب بدیهی است که بک لینک های پایدار بسیار بهتر و با ارزش تر از بک لینک های ناپایدار هستند.

در لینک بیلدینگ ناپایدار روش های متداولی وجود دارد، نظیر، خرید بک لینک، تبلیغات کلیکی، تبلیغات بنری وغیره. اما چرا این بک لینک ها ناپایدارند؟

بخاطر این که تا زمانی که شما پرداختی داشته باشید، بنر و لینک شما در آن وب سایت ها وجود خواهد داشت و می توانید از آن ها بهره کافی را ببرید اما از زمانی که وجه موردنظر را پرداخت نکنید، لینک شما از آن وب سایت حذف می شود و این موضوع برای سئو اصلاً خوب نیست.

چرا به این مقاله نگاهی نمی اندازید؟   الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

اما بهترین روش لینک بیلدینگ پایدار چیست؟

یکی بهترین روش لینک بیلدینگ پایدار، ریپورتاژ آگهی در وب سایت ها است.

اگر بخواهیم خیلی ساده ریپورتاژ را توضیح دهیم، باید بگوییم: شما می توانید وجهی را به یک وب سایت پربازدید پرداخت کنید و این مجوز را از آن دریافت کنید که بتوانید یک مقاله ی تبلیغاتی برای وب سایت خود در آن جا قرار دهید.

روش ریپورتاژ آگهی لینک بیلدینگ

اتفاق جالبی که رخ می دهد این است که بک لینک دریافتی شما تا آخر عمر آن وب سایت در آن جا باقی خواهد ماند و به هیچ عنوان حذف نخواهد شد و از طرفی هم هرچقدر بازدید آن سایت بیشتر شود، شما می توانید افراد بیشتری را وارد وب سایت خود کنید (چون خدمات و محصولات خود را در آن مقاله تبلیغ کرده اید).

 

جمع بندی این مقاله توسط محمدرضا یعقوبی

صرفاً تولید محتوا نمی تواند برای ما کافی باشد و باید برای هر محتوایی که در وب سایت خود قرار می دهیم لینک بسازیم تا اعتبار و رتبه آن در گوگل افزایش یابد.

یک نکته مهم که باید به آن توجه کرد این است که، یکی از مهمترین و پایه ای ترین مباحث سئو است و هیچ گاه از بین نمی رود، فقط یادمان باشد که تمرکز خود را تنها روی تعداد بک لینک ها نگذاریم، خیلی وقت ها کیفیت و ارتباط لینک ها می تواند تعیین کننده جایگاه ما در گوگل باشد.

سپاسگذارم که تا پایان همراه ما بودید. سالم و سلامت باشید…

۰ / ۵. ۰

16 دیدگاه برای “لینک بیلدینگ (لینک سازی)چیست؟ انواع بک لینک کدام اند؟

 1. Avatar
  علیرضا یوسفی گفته:

  سلام استفاده بردیم
  ببخشید مت کاتس جدیدا اعلام کرده که در کامنت ها لینک قرار ندیم هر چند روش معمولی هستش ولی اینطور که پیداس موجب جریمه میشه و این رو گوگل راحت میفهمه . شما نظر تون چیه؟

  • محمدرضا محمدرضا یعقوبی
   محمدرضا محمدرضا یعقوبی گفته:

   درود بر شما
   فراموش نکنیم که مت کات دبیر گوگل هست و بنابراین باید سئوکارهارا به سمت بهینه سازی اصولی هدایت کنه اما اگر کامنت در سایت ها به صورت اصولی نوشته بشه و کلمات کلیدی اون پست هم در آن قرار دهیم ربات گوگل اون رو جزء متن مقاله در نظر می گیره. البته این کاملا نظر و تحلیل شخصی بنده هست

 2. Avatar
  محمدی گفته:

  ببخشین یه سوال داشتم که خیلی به این مطلب ارتباط نداره اما هرچی گشتم تو اینترنت چیزی در موردش نبود. تا چند وقت پیش کنسول گوگل همه بک لینک های ثبت شده برای سایتم رو نمایش می داد اما یکدفعه همه رو از لیست پاک کرد و الان تنها چند مورد باقی مونده. در حالیکه بک لینک ها از سایت های معتبر و باارزش هستند و همچنان هم در سایت های لینک دهنده وجود دارند. به نظر شما مشکل چیه؟

  • محمدرضا محمدرضا یعقوبی
   محمدرضا محمدرضا یعقوبی گفته:

   درود و عرض احترام خدمت شما دوست عزیز.
   حذف بک‌لینک‌ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. معمولاً زمانی که ربات گوگل متوجه می‌شود که استراتژی لینک‌بیلدینگ ما لوک نچرال بوده به طور ناگهانی بک‌لینک‌ها را ابتدا به‌طور موقت و سپس به‌شکل دائمی بی‌اثر می‌کند. البته ممکن است رقبا برایتان لینک اسپم ساخته باشند و یا اسپم اسکور منابع لینک شما نامتعارف باشد.
   جمع‌بندی: ما عموماً برای رفع چنین مشکلاتی، با استفاده از ابزار Ahrefs روند لینک‌بیلدینگ قبل و بعد از این اتفاق را بررسی می‌کنیم اگر ایرادی دیده نشد، احتمالاً گوگل مجدد بک‌لینک‌ها را نمایان می‌کند.
   البته این پاسخ‌ها کاملاً تقریبی است. ممکن است مشکل از سایت مپ شما، ریدایرکت‌ها و یا تکسانامی‌های شما باشد.
   اما اگر در سرچ کنسول خطایی دیده نشود، معمولاً ما به لینک‌بیلدینگ خود ادامه می‌دهیم.
   (موفق و پایدار باشید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید

فقط کافیست ایمیل خود را وارد کنید و فیلم وبینار را به صورت کاملاً رایگان دریافت نمایید:
دانلود وبینار طراحی سایت با پاورپوینت 
به شما قول می دهیم ایمیل های اسپم و بیهوده برایتان ارسال نکنیم
close-link