پاسخ به ۱۳ سوال متداول درباره سئو + (ویدیو)

سوالات متداول و رایج درباره سئو
۰
(۰)

?سلامی به جذابیتِ سوالات متداول و درودی با طعم سئو، تقدیم به شما مشتاقان یادگیریِ علم سئو?

آیا شما هم درباره سئو:

⭕سوالات بی‌جواب بسیاری در ذهن دارید؟

⭕با نظرات متناقضِ سئوکارها دچار سردرگمی شده اید؟

⭕به دنبال یک جواب قطعی و صحیح هستید؟

اگر پاسخ شما حداقل به یکی از پرسش های بالا مثبت است، حتماً تا انتهای این مطلب را مطالعه نمایید. زیرا قصد داریم با این مقاله شما را شگفت‌زده کنیم❗

در این آموزش قصد داریم به ۱۳ پرسش متداول در حیطه سئو پاسخ دهیم. خبر خوب اینکه برای هرکدام از سوالات، ویدیو اختصاصی ضبط شده است.

خب مقدمه چینی را کنار بگذاریم و اصل مطلب را آغاز کنیم:

? این شما و این هم ۱۳ سوال رایج سئو با فرمتِ ویدیو ?

۱. واژه های کلیدی را چند مرتبه در محتوا تکرار کنیم؟

این سوال از جمله پرسش هایی است که به تعداد سئوکارهای روی کره زمین برای آن پاسخ وجود دارد❗

فرض کنید قصد داریم روی عبارت آموزش سفالگری رتبه اول را کسب کنیم. بنابراین نوشتن مقاله را در این خصوص آغاز می کنیم. به نظر شما این عبارت چند مرتبه باید در متن مقاله تکرار شود؟

برای یافتن پاسخ صحیح بیایید از نگاه گوگل ماجرا را بررسی نماییم. گوگل با به کارگیری ربات های هوشمند خود، تمامی صفحاتی که عبارتِ آموزش سفالگری در آن ها تکرار شده است را بررسی کرده و براساس سیستم محاسباتی خود، تعیین می کند که این عبارت به طور میانگین چند درصد تکرار شده است.

اگر در هر ۱۰۰ کلمه دو بار تکرار شده باشد، نشانگر این است که چگالی این عبارت %۲ است. بنابراین اگر تعداد دفعات تکرار عبارت کلیدی ما در مقالات خود بیش از این عدد باشد به اصطلاح Over Optimize انجام داده ایم و ممکن است ربات گوگل ما را روی این عبارت جریمه کند. از طرفی اگر تعداد دفعات تکرار کمتر از این عدد باشد، شاید ربات گوگل متوجه نشود که عبارت کلیدی هدف ما کدام است.

حال سوالی دیگر در ذهن ما ایجاد می شود: درصد میانگین گوگل را از کجا بفهمیم؟

هیچ ابزاری قادر نیست به طور دقیق این آمار را در اختیار ما قرار دهد و ممکن است در دوره های آموزشی سئو افزونه وردپرسی Yoast را به شما معرفی کنند که درصد تکرار عبارت کلیدی را به صورت درصدی محاسبه کرده و در اختیار شما قرار می دهد. اما بدیهی است که این آمار به صورت میانگین است و نمی توان به آن استناد کرد.

?راهکار اساسی: تنها راهی که می توان درصدِ تکرار عبارات کلیدی را به صورت تقریبی و صحیح پیدا کرد این است که کارِ گوگل را انجام دهیم❕

به این معنی که ابتدا عبارت مورد نظر خود را در گوگل جستجو می کنیم و تمامی صفحاتی که در صفحه اول هستند را باز می کنیم.

در نهایت بررسی می کنیم که در هر یک از صفحات چه تعداد از این عبارت استفاده شده است. در آخر با یک محاسبه ساده به صورت حدودی می توان فهمید که کلیدواژه های خود را چند بار در نوشته های خود تکرار نماییم.

۲. چرا جایگاهِ سایت های کپی کار، در گوگل بهتر از ماست؟

حتماً شما هم سایت هایی را دیده اید که مطالبی را کپی و منتشر می کنند و در صدر نتایج گوگل قرار دارند.

اگر محتوای شما توسط سایت های دیگر کپی شد، خوشحال هم باشید. چون ربات گوگل به راحتی متوجه این داستان خواهد شد و ارزش آن سایت، نزدِ گوگل کاهش پیدا خواهد کرد.

اما ممکن است پس از گذشت یک ماه، کماکان سایتِ کپی کار رتبه بالاتری نسبت به شما داشته باشد. در این صورت تکلیف چیست؟

دلیل این اتفاق محبوب بودن آن سایت در گوگل است و این که گوگل هنوز در حدِ کفایت، به شما اعتماد ندارد. بنابراین نمی تواند اوایل کار شما را به کاربران پیشنهاد دهد.

⚪ راه حل اول: بلافاصله پس از انتشار مقالات تان، در اکانت گوگل پلاس خود آن را به اشتراک بگذارید و اطرافیان خود را ترغیب کنید که مطالب تان را لایک کنند و کامنت بگذارند. در گام بعدی، همان پستی که در گوگل پلاس منتشر کردید را در فیسبوک، توییتر و لینکدین نیز به اشتراک بگذارید (درواقع Google Plus خود را به شبکه های اجتماعی دیگر متصل نمایید).

⚪ راه حل دوم: تصاویر و ویدئوهایی که در مقالات تان درج می کنید را امضاء‌دار نمایید. یعنی در آن ها، آدرس وب سایت خود را قرار دهید. گوگل میلیاردها دلار برای سیستم Image Processing خود هزینه کرده تا توانایی فهمیدنِ محتوای تصاویر را داشته باشد. بنابراین به راحتی قادر است محتوای متنی داخل عکس ها را متوجه شود.

در نامِ تصاویر، متن جایگزین و عنوانِ عکس، توضیحات متای موجود در فایل عکس و غیره می باید Signature امضاء شما وجود داشته باشد.

۳. چرا هرچقدر تلاش می کنیم، رقبا رتبه بهتری نسبت به ما دارند؟

شاید بهتر باشد با استفاده از یک مثال این پرسش را پاسخ دهیم.

تصور کنید در سالِ ۲۰۰۷ هستیم و شما هم زمان با دیجی کالا استارتاپ مشابه آن را استارت می زنید.

نام دامنه شما Digikala.co است و نام دامنه دیجی کالا نیز Digikala.com می باشد. شرایط هر دو یکسان است، به طوری که هر محتوایی که در سایت شما منتشر می شود، بلافاصله در سایت دیجی کالا نیز قرار می گیرد.

گوگل از کجا متوجه می شود که کدام سایت اصیل است؟

یکی از فاکتورهای کلیدی برای تشخیص سایت های اورجینال، تعداد و کیفیت لینک هایی است که به سایت شما داده می شود.

⚫ سوال: آیا شما می توانید از بانک‌ها، سازمان های دولتی، دانشگاه ها و غیره بک لینک دریافت کنید؟

⚫ پاسخ: دیجی کالا می تواند.

بنابراین اگر وب سایت شما از لحاظ کیفیت و کمیت محتوا، نسبت به رقبای خود برتر است، شاید نیاز باشد به طور جدی روی لینک سازیِ سایت خود کار کنید.

۴. صفحه اصلی سایت را روی چه کلماتی سئو کنیم؟

یکی از دشوارترین صفحاتی که باید سئو شود، صفحه نخست سایت است. بدلیل اینکه صفحه اصلی سایت، دائماً توسط محصولات و مقالات درحال تغییر است و نمی توان روی یک یا چند عبارت خاص متمرکز شد.

بنابراین سئو کردن یک مقاله در سایت، به مراتب ساده‌تر از بهینه سازی Homepage وب سایت است. چرا که در مقاله به راحتی می توان کلیدواژه های هدف را به تعداد و اشکالِ دلخواه اضافه کرد اما در صفحه اولِ سایت، بسیار محدود هستیم.

باتوجه به این شرایط روی کدام کلیدواژه صفحه اصلی سایت را سئو کنیم؟

صفحه نخست بهتر است صرفاً برای یک یا نهایتاً دو کلیدواژه بهینه شود. که اولین کلیدواژه (براساس اولویت)برندِ شماست.

حتی وب سایت های فوقِ موفق ایران و جهان مثل آپارات (صدُمین سایت جهان) و آمازون (دهُمین سایت جهان)نیز صفحه اصلی خود را برای برندشان سئو کرده اند.

⚪ نکته کنکوری: در منوی سایت خود، نام تجاری تان را با متنِ صفحه نخست جایگزین کنید. با این کار صفحه اصلی تان را برای برندِ خود بهینه کرده اید.

در وهله دوم، می توانید یک کلیدواژه تخصصی که قصد دارید در آن حوزه برند شوید را هدف قرار داده و صفحه اصلی خود را برای آن سئو کنید.

چگونه صفحه اصلی را سئو کنیم؟

این مبحث بسیار مفصل است و در این مطلب نمی گنجد. اما در این حد بدانید و آگاه باشید که صفحه اصلی را صرفاً با لینک بیلدینگ می توان بهینه کرد که در دوره جامع سئو به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

۵. اولویت بندی سئو کردن مطالب سایت چگونه است؟

بروزرسانی مطالب سایت یکی از اقداماتی است که گوگل به شدت آن را دوست دارد از طرفی هم بسیار کارِ زمانبری است که در اغلب موارد، مدیران سایت از این کار طفره می روند. غافل از آن که اگر برنامه ای اصولی برای آپدیت مطالبِ سایت تهیه شود، کسب و کار شما رشدِ اعجاب آوری را تجربه خواهد کرد.

برای موفقیت در سئو، بروزرسانی تمامی صفحات هدف، کاملاً ضروری است.

⚫ سوال: اما در ابتدای امر اولویت با کدام صفحات می باشد؟

⚫ پاسخ: صفحاتِ پُرپُتانسیل.

صفحاتی که درحال حاضر نسبت به بقیه صفحات، رتبه بهتری دارند باید هرچه سریعتر بروز شوند تا حداقل رتبه فعلی خود را در گوگل حفظ کنند.

برای این که صفحاتِ پربازدید خود را پیدا کنید، لازم است ابتدا در Google Webmaster Tools وارد شوید و از بخش Keyword Analytics صفحاتِ مستعد خود را بیابید. اگر با این ابزار آشنا نیستید، می توانید از محصول آموزش گوگل وبمسترتولز استفاده نمایید.

۶. آیا دسته بندی ها و برچسب ها در سئو تأثیر دارند؟

اگر فروشگاه اینترنتی دارید این سوال می تواند شما را به یک مدیرِ ثروتمند یا بی‌پول تبدیل نماید. اگر هم سایت آموزشی یا خبری دارید می توانید در کلیدواژه های پررقابت و دشوار، رتبه مطلوبی کسب کنید.

پیش از این که وارد اصل مطلب شویم، بد نیست فرق بین دسته بندی و برچسب را مورد بررسی قرار دهیم.

جالب است بدانید این دو هیچ فرقی با یکدیگر ندارند، تنها تفاوت آن ها این است که برچسب ها معمولاً در منوی سایت قرار نمی گیرند.

⛔یکی از اشتباهات رایج در سئو استفاده بیهوده از برچسب ها است⛔

تعداد متعارف قرار دادن برچسب در هر مقاله یا محصول، بین ۳ تا ۵ عدد می باشد که هر کدام از برچسب ها به صورت جداگانه باید سئو شود.

تصور کنید شما یک فروشگاه اینترنتی کفش چرم دارید. کاربری در گوگل خرید کفش را جستجو می کند، به نظر شما باید به کدام صفحه هدایت شود؟

آیا باید به صفحه کفش چرم قهوه‌ای مردانه سایز۴۰ روانه شود❓❕

مسلماً پاسخ خیر است. به دلیل این که کاربر، عبارتی کلی را جستجو کرده و به دنبالِ چندین کفش مختلف می گردد تا خرید خود را نهایی کند. بنابراین باید به دسته بندی یا برچسب کفش چرم هدایت شود.

بدیهی است که برای کلیدواژه خرید کفش، لازم است صفحه دسته بندی یا برچسب را سئو کنیم. اما اگر کاربران محصولی خاص، مانند موبایل آیفون ۱۱ پرو مکس اپل را سرچ کردند، نیاز است تا صفحه ی این محصول بهینه شود.

۷. گوگل با چه ابزاری وب سایت ها را ایندکس می کند؟

گوگل با بهره گیری از تیم توسعه دهنده خود، ربات هایی ساخته که توسط آن ها اطلاعات موجود در تمامی وب سایت ها را بررسی و در دیتابیس (محلِ ذخیره‌‌سازی اطلاعات)خود ذخیره می کند و براساس الگوریتم های پیشرفته و مخفیِ خود، صفحات وب را رتبه بندی کرده و به کاربران نمایش می دهد.

جالب است بدانید این بررسی ها توسط یک ربات انجام نمی شود و هر ربات وظیفه خاصی را برعهده دارد. به عنوان مثال: رباتی با نام Googlebot Images وظیفه پردازش تصاویر و Googlebot News جهت بررسی اخبار وب ایجاد شده است.

⚪ اتفاقی عجیب: ممکن است زمانی که کاربران با استفاده از Smart Phone عبارت کلیدی شما را در گوگل جستجو می کنند، صفحه ی شما جایگاه ۷ را داشته باشد اما زمانی که با کامپیوتر شخصی خود، رتبه سایت را چک می کنید، رتبه بهتری داشته باشید.

دلیل این امر بسیار واضح و مبرهن است: گوگل با دو ربات مختلف سایت شما را بررسی می کند. شاید سایت شما Mobile Friendly نیست!

۸. آیا کسی از الگوریتم های گوگل به طور دقیق اطلاع دارد؟

برخی از سئوکارها به طوری از الگوریتم های گوگل صحبت می کنند که انگار با سرگِی برین و لری پیج سَر و سِرّی دارند!

حتی کارمندان رسمی گوگل هم از الگوریتم های جستجو گوگل اطلاع ندارند

بنابراین هیچکس از این پروتکل ها مطلع نیست و تمامی قوانینی که دوره های سئو آموزش داده می شود، بررسی های حدودی عملکرد ربات گوگل است. البته ناگفته نماند که گوگل از طریق وبلاگ رسمی خود، یکسری اطلاعات زیرپوستی به سمع و نظر سئوکاران و توسعه دهندگان وب می رساند اما این Data ها به هیچ عنوان کامل نیستند.

دلیل این که می گوییم در سئو هیچ تضمینی وجود ندارد، همین موضوع است.

۹. آدرس صفحات را انگلیسی قرار دهیم یا فارسی؟

در حوزه سئو اساتید بسیاری وجود دارند که در پاسخ به این سوال نظرات متفاوتی ارائه می نمایند که در این بخش نیز قصد داریم نظرات شخصی خود را با ذکر چند دلیل به اطلاع شما سئوکاران گرامی برسانیم!

حقیقتِ ماجرا این است که هیچ فرق ملموسی بین فارسی یا انگلیسی بودن URL ها وجود ندارد.

همانطور که Google Translate منظور ما را متوجه می شود، ربات گوگل نیز خواهد فهمید که مثلاً: مقصود ما از نوشتن Buy Watches همان خرید ساعت است.

⭐درصورتی که URL ها انگلیسی باشند، سریعتر توسط ربات گوگل ایندکس خواهند شد⭐

شاید بهترین انتخاب این باشد که اوایلِ کار آدرس ها را انگلیسی انتخاب نماییم تا سریع تر ایندکس شوند و پس از گذشت چند ماه (در صورت تمایل)آدرس ها را به زبان فارسی تغییر دهیم.

⚪ و اما پیشنهاد ما: آدرس ها را به شکل انگلیسی درج نمایید (اگر قادر هستید، کلیدواژه خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنید). زیرا بسیاری از جعبه های متنی، زبانِ فارسی را به درستی پشتیبانی نمی کنند. به عنوان مثال زمانی که آدرس خود را در تلگرام به اشتراک می گذارید، شاهدِ عبارات و کاراکترهای بی معنی خواهید بود که برای کاربران اصلاً جذاب نیست.

۱۰. آیا گوگل کل سایت را جریمه می کند؟

در سال های قبل اگر این سوال مطرح می شد، پاسخ بلی بود. اما درحال حاضر حتی وب سایت های مخرب (Spammer)نیز به طور کامل از صحنه روزگارِ گوگل حذف نخواهند شد. بلکه رتبه شما در عبارت کلیدی مورد نظر که روی آن کارهای Over SEO انجام داده اید، از بین خواهد رفت.

البته با هوشمندتر شدن ربات گوگل، شما شانس این را دارید که مجدداً روی همان عبارت کلیدی که جریمه شدید، سئو کنید و جایگاه خود را باز پس گیرید.

در واقع معنیِ جریمه گوگل در این زمان، بی اثر شدن بک لینک هایی است که با روش های نامتعارف برای صفحه خود دریافت کردید و اگر به صورت طبیعی و با همراهی کاربران، سایت خود را بهینه کنید، قادر خواهید بود دیدگاه گوگل را نسبت به خود تغییر دهید.

۱۱. افزونه Yoast وردپرس، چقدر در سئو موثر است؟

 

 

نه تنها Yoast بلکه هیچ ربات و افزونه دیگری به خودیِ خود نمی تواند روی سئو سایت شما اثر بگذارد.

ربات ها صرفاً به ما هشدار می دهند که گاهی اوقات نیز این هشدارها اصلاً درست نیست. به عنوان مثال: سیستم Readability افزونه Yoast SEO در زبان فارسی به درستی کار نمی کند و این موضوع را فردی متوجه می شود که با نکات سئو آشنایی داشته باشد.

❌برخی از پروفسورهای سئو در ایران همواره درتلاش اند تا تمامی چراغ های Yoast را سبز نمایند❌

شما می توانید یک متنِ کاملاً بهینه داشته باشید درحالی که نیمی از چراغ های افزونه Yoast به رنگ نارنجی و قرمز می باشد.

⚪ جمع‌بندی: ابتدا دانش سئو را به طور کامل فراگیرید، در نهایت از ابزارهایی مانند Yoas SEO برای پیشبرد هرچه سریعتر کارها استفاده نمایید.

۱۲. آیا برای مقالات ترجمه ای باید به سایت مرجع لینک داده شود؟

 

 

یکی از باورهای اشتباهی که واقعاً منشاء آن نامشخص می باشد این است که حتماً در انتهای مقالاتی که از منابع معتبر ترجمه کردیم، لازم است لینک آن مرجع را نیز درج نماییم.

این موضوع اصلاً درست نیست. فقط مقالات آکادمیک هستند که نیاز است معرف و مرجع معتبر داشته باشند. در سطح وب چنین قانون وجود ندارد.

البته در سئوِ نوین بهتر است به منابع معتبر و باکیفیت، لینک دهیم و این کار نه تنها به سایت ما آسیب نمی زند، بلکه به اعتبار ما نیز می افزاید. زیرا گوگل متوجه می شود، مقاله ما به منبعی موثق متصل است بنابراین مطالب ما علاوه بر این که مرتبط با موضوع تخصصی ماست، بلکه کاملاً جدی و معتبر است.

⚪ جمع‌بندی: بهتر است لینک منابع در خلالِ نوشته ها گنجانده شود (با انکرتکست مرتبط).

۱۳. چگونه صفحات سایت مان را در گوگل ستاره دار کنیم؟

 

 

اگر قصد داریم مطالب ما در نتایج گوگل ⭐ستاره‌دار⭐ شود، تنها کافیست سایت ما قابلیت Rating داشته باشد و یکسری کدهایی که اصطلاحاً به آن Schema یا Rich Snippet نیز گفته می شود را در سایت خود قرار دهیم.

این کدها انواع مختلفی دارند از جمله: Json-ld, Microdata, RDFa که درحال حاضر متد کدنویسی Json-LD بهینه ترین حالت است که می توانید به سایت Technicalseo.com مراجعه نمایید و کدهای آماده Schema را دریافت کنید. اگر هم نمی خواهید درگیر کدنویسی شوید و سایت تان با وردپرس ساخته شده است، می توانید از پلاگین هایی مانند WP-Post Rating بهره گیرید.

البته نصب افزونه و درج کدها کافی نیست. لازم است کاربرانِ واقعی به سایت شما سر زده، کامنت بگذارند و به مطلب شما ستاره دهند تا ربات گوگل متوجه شود و ستاره های کاربران را نیز در نتایج خود نمایش دهد.

درود و صد سپاس تقدیم به شما خوبان و خداقوت که تا پایانِ این ماراتُنِ ۱۳ قسمتی ما را همراهی کردید. اگر سوال یا ابهامی درخصوص تکنیک های سئو دارید، در بخش کامنت های این مطلب ارسال بفرمایید در غیر این صورت نیز ما را از نظراتِ انرژی بخش خود محروم نفرمایید.

? پولسازترین ایده‌ها را برایتان آرزومندم. ارادتمند شما، محمدرضا یعقوبی ?

۰ / ۵. ۰

2 دیدگاه برای “پاسخ به ۱۳ سوال متداول درباره سئو + (ویدیو)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید

فقط کافیست ایمیل خود را وارد کنید و فیلم وبینار را به صورت کاملاً رایگان دریافت نمایید:
دانلود وبینار طراحی سایت با پاورپوینت 
به شما قول می دهیم ایمیل های اسپم و بیهوده برایتان ارسال نکنیم
close-link