شش فاکتور مهم و کم اهمیت درمورد افزایش رتبه گوگل

مهم ترین فاکتور های گوگل برای سئو

به نام خدا سلام عرض می کنم خدمت شما کاربران عزیز وب ایرونی امیدوارم هرجا که هستید، شاد و پایدار باشید.

من محمدرضا یعقوبی هستم و در این مقاله قصد دارم درباره بعضی از فاکتور های گوگل با شما صحبتی را داشته باشم.

پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها دنبال کنید، این اطلاعات می تواند تأثیر خوبی در رتبه سایت شما داشته باشد.

فاکتور اول: عمر دامنه

طول عمر دامنه هم یکی از فاکتورهایی است که در گذشته گوگل به آن خیلی اهمیت می داد، که با گذشت زمان از این اهمیت کاسته شده است اما نمی توانیم بگوییم، این فاکتور در رتبه بندی گوگل اهمیتی ندارد. هنوز هم این فاکتور حائز اهمیت است.

منظور از طول عمر دامنه این است که تا چه مدت دامنه خود را تمدید کرده ایم. یعنی دامنه ای که برای پنج سال تمدید شده است، از نظر گوگل بهتر است از دامنه ای که فقط تا شش ماه آینده تمدید شده است.

فاکتور دوم: عمر دامنه پس از ثبت

این فاکتور هم مثل فاکتو قبلی گوگل در حال حاضر، در رتبه بندی گوگل تأثیر کمی دارد.

فرق این فاکتور با فاکتور قبلی این است که فاکتور قبلی درباره ی تمدید قرار داد دامنه صحبت می کرد اما تأثیر این فاکتور از زمان شروع فعالیت سایت آغاز خواهد شد. یعنی سایتی مانند دیجی کالا که تا کنون حدود هفت سال از فعالیت خود را سپری می کند، برای گوگل قابل اعتمادتر است از سایتی که به تازگی و حدود دو یا سه ماه است فعالیت خود را شروع کرده است.

این مطلب را هم مطالعه کنید: ۶ نکته جهت افزایش رتبه سایت در گوگل

فاکتور سوم: بروزرسانی مطالب

خب اکنون به یک فاکتور خیلی مهم گوگل رسیدیم که اگر بتوانیم این فاکتور را در سایت خود رعایت کنیم، سئو سایت ما می تواند رشد عجیب و غریبی داشته باشد.

این فاکتور به بروزرسانی محتوای صفحه (منظور همان مقالات ما است) اشاره دارد، یعنی مثلاً: اگر ما دو سال پیش یک مطلب با عنوان «فاکتور های فوق موثر برای افزایش رتبه در گوگل» در سایت منتشر کردیم، اگر امروز این مقاله را بروز کنیم، قطع به یقین در افزایش رتبه گوگل تأثیر بسیاری خواهد داشت.

چون گوگل عاشق محتوای جدید است و هنگامی که ما تغییری در محتوای خود اعمال می کنیم (مثلاً یک ویدئو به آن اضافه می کنیم) ربات گوگل این مقاله ی بروزرسانی شده را، محتوای تازه درنظر می گیرد.

نکته: این را به یاد داشته باشید که تغییرات جزئی مثل تغییر عنوان صفحه یا تغییر دو کلمه در محتوا، بروزرسانی درنظر گرفته نمی شود. تغییرات باید قابل مشاهده باشد و یک چیز جدیدی را به خواننده (کاربر) اضافه کند.

فاکتور چهارم: سرعت لود صفحه

چهارمین فاکتور گوگل سرعت لود صفحات سایت است. این فاکتور هم یکی از فاکتورهای کلیدی و تأثیر گذار گوگل است.

بسیاری از صاحبان وب سایت تصور می کنند که گوگل متوجه نمی شود که سرعت سایت ما پایین است. اما این تصور اشتباه است چون ربات گوگل به راحتی و در کسری از ثانیه سرعت بارگذاری صفحات سایت شما را متوجه می شود و اگر سرعت لود صفحات شما خیلی پایین باشد، سایت شما نمره منفی دریافت می کند.

از طرفی هم اگر مدت زمان باز شدن صفحه سایت شما زیاد باشد، کاربران از ورود به سایت شما صرف نظر خواهند کرد و تصمیم می گیرند از سایت دیگر، نیاز خود را برطرف کنند، که در این صورت هم رتبه سایت شما در گوگل کاهش می یابد.

فاکتور پنجم: استفاده از تصاویر در مطلب

همانطور که می دانید از سال ۲۰۱۱ که گوگل الگوریتم پاندا را معرفی کرد، وجود عکس در محتوا، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

از طرفی هم حتماً با سایت هایی روبرو شده اید که در مقاله های آن ها هیچ عکسی یافت نمی شود و در این مواقع قابل حدس است که در کسری از ثانیه آن سایت را ترک کرده اید.

این مقاله را هم مطالعه کنید: الگوریتم پاندا چیست؟

اگر مقاله شما تصویر داشته باشد با یک تیر دو نشان می زنید:

تیر به نشان اول: موتور های جستجو علی الخصوص گوگل به تصاویر اهمیت بسیاری می دهند و مطلبی که دارای تصویر (تصویر مرتبط با مقاله) باشد، مطمئناً رتبه بالاتری خواهد داشت.

تیر به نشان دوم: تصاویر به فهم و درک کاربران و خوانندگان مطلب کمک زیاد می کند و باعث می شود که سریع تر و راحت تر مباحث مطرح شده در مقالات را متوجه شوند.

نکته: تعداد قرار دادن تصاویر در مطالب باید متعارف باشد، مثلاً اگر مقاله شما ۴۰۰ کلمه دارد ۱۰ عکس قرار ندهید (البته این نکته کاملاً بستگی به محتوای شما دارد، منظور این است که برای کسب رتبه بهتر از عکس های زیاد و بی ربط استفاده نکنیم، چون تأثیری ندارد)

این مقاله را هم مطالعه کنید: نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب

فاکتور ششم: تکرار کلمات کلیدی در مطلب

این فاکتور در قدیم خیلی برای گوگل اهمیت داشت و در گذشته سایت های زیادی با استفاده از تکرار زیادی کلمات کلیدی در مطلب، رتبه سایت خود را افزایش می دادند.

اما امروزه این فاکتور گوگل از اهمیت زیادی برخوردار نیست (البته هنوز هم حائز اهمیت است و صرفاً اولویت پایین تری در رتبه بندی دارد).

این روش به این صورت است که عبارت کلیدی خود را چند بار در متن مقاله خود تکرار کنیم. با این کار به گوگل می فهمانیم که مهمترین عبارت مطلب ما این است و لطفاً زمانی که این کلمه جستجو شد، ما را در رتبه اول قرار بده.

نکته: بهتر است صد کلمه اول مطلب ما دارای عبارت کلیدی باشد.

جمع بندی این مقاله توسط محمدرضا یعقوبی:

در این مقاله درباره شش فاکتور مهم و کم اهمیت در مورد افزایش رتبه گوگل صحبت کردیم و با رعایت این نکات می توانیم رتبه سایت خود را در گوگل افزایش دهیم. البته گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور تأثیر گذار دارد که سعی می کنم در مقالات بعدی به ادامه این فاکتورها بپردازم.

ممنون که باز هم مثل همیشه در این مطلب هم من رو همراهی کردید، پیروز و موفق باشید.

۱۰ thoughts on “شش فاکتور مهم و کم اهمیت درمورد افزایش رتبه گوگل

 1. Avatar
  مهسا :

  من با توجه به مقالات زیادی که مطالعه کردم پی بردم که تولید محتوا به عنوان مهمترین فاکتور رتبه بندی گوگل می باشد و از اهمیت بک لینک و عمر دامنه و … به شدت کاسته شده.
  البته این نظر من با توجه به مطالعات من هست.

  • محمد رضا یعقوبی
   محمد رضا یعقوبی :

   سپاس از نظر خوبتون. بنده تا حدی با نظر شما موافق هستم و هیچ سئوکاری منکر این نیست که تولید محتوای باکیفیت بسیار برای گوگل اهمیت دارد اما محتوایی که صرفا باکیفیت است نمی تواند تضمین کننده اعتبار آن هم باشد. زمانی که یک سایت معتبر به مقاله شما لینک می دهد، در حقیقت به مقاله شما یک رای مثبت داده و گوگل هنوز هم لینک بیلدینگ را مهم می داند. فراموش نکنیم که برای موفقیت در سئو باید ۲۰۰ فاکتور گوگل را همزمان رعایت کنیم. موفق باشید

 2. Avatar
  محمد علی :

  استاد عالی بود. سپاس

  یک سوال هم داشتم از محضر شما استاد گرانقدر.
  با توجه به تجربه ی زیاد شما در زمینه سئو. بهترین شخص برای پرسیدن سوالم شما هستید. تشکر

  استاد فرض کنید من یکی از سایتهام به ۸۰۰۰ بازدید در ۲۴ ساعت با IP ایران رسیده . سایت بر اساس ورد پرس

  حالا تصور کنید من برای اینکه سایت جدید دیگه ای که زدم. زود تر بیاد بالا

  بیام و به صورت پاپ آپ متصلش کنم به سایت اول

  حالا با صرف نظر از این که این کار برای بازدید کنندگان خوشایند هست یا نه

  سوالم اینه که این کار
  باعث رشد سریعتر سایت دوم میشه؟
  گوگل آیا متوجه می شود و ممکن است به کاهش امتیاز سایت اول منجر شود؟

  آیا اجازه استفاده از چنین ترفند هایی را داریم؟

  • محمد رضا یعقوبی
   محمد رضا یعقوبی :

   ممنون از سوال خوب تون. افزایش‌رتبه سایت به عوامل زیادی بستگی دارد و این عوامل همان ۲۰۰ فاکتور گوگل هستند که باید توامان با هم انجام شوند.
   این که می فرمایید به صورت پاپ آپ به وب سایت جدید لینک بدهید، کاملا کار درستی است اما به شرطی که اصول لینک سازی را رعایت کنید. یعنی لینک شما do follow، مرتبط و با anchor text مناسب باشد.
   ضمنا نباید انتظار داشته باشیم صرفا با تبادل لینک وب سایت جدید به سرعت افزایش رتبه داشته باشد. فراموش نکنیم لینک سازی تنها بخشی از ۲۰۰ فاکتور گوگل است.
   در سئو نوین تفکر سیستماتیک و بلند مدت حرف اول را می زند. برای وب سایت جدیدتان بهتر است بگذارید گوگل چند ماهی در sand box خود وب سایت شما را آنالیز کند و بعد از آن اگر محتوای با کیفیت داشته باشید، گوگل سایت شما را جدی خواهد گرفت.
   پیروز باشید

 3. Avatar
  alizade :

  ممنون از مطالب خوب و آموزش دهنده تون!
  من تو سایتم مطالبی دارم که خیلی غنی نیستند و موضوع اونها پربازدید نیست و رتبه چندانی هم در گوگل ندارند. اگر این مطالب رو ویرایش کنم و موضوع شون رو تغییر بدم به نظر شما گوگل اعتبار و ارزش نوشته قبلی رو برای اون صفحه حفظ می کنه؟ به عنوان مثال نوشته ای با موضوع «تبادل لینک» رو تصور کنید که خیلی غنی نیست. این نوشته رو حذف می کنم (آدرس صفحه حفظ می شود) و نوشته ای جدید با موضوع «فواید و مضرات بک لینک» می نویسم و اون رو غنی می کنم. در این صورت این اتفاق از دید گوگل «بروزرسانی یک مطلب قدیمی» محسوس میشه و اعتبار نوشته قبلی باقی میماند؟

  • محمد رضا یعقوبی
   محمد رضا یعقوبی :

   درود و احترام خدمت شما.
   اگر نوشته جدید اضافه نمایید که بروزرسانی محسوب نمی شود و یک مطلب جداست (قاعدتاً جداگانه هم ایندکس خواهد شد).
   اما اگر صرفاً عنوان نوشته قبلی را تغییر دهید و آدرس صفحه تغییری نکند، از نظر سئو مشکل خاصی برای سئو سایت شما پیش نخواهد آمد. البته بهتر است عنوان مقالات تغییر نکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

5 ثانیه تا دانلود فاصله دارید

فقط کافیست ایمیل خود را وارد کنید و فیلم وبینار را به صورت کاملاً رایگان دریافت نمایید:
دانلود وبینار طراحی سایت با پاورپوینت 
به شما قول می دهیم ایمیل های اسپم و بیهوده برایتان ارسال نکنیم
close-link
رونمایی از محصول قدم صفر کسب و کار + گارانتی بی قید و شرط
همین الان توضیحات محصول را می خوانم